Dobierz swój kolor

Słowniczek

Amoniak – szkodliwy składnik farb do trwałej koloryzacji włosów, mający ułatwić wnikanie składników preparatu we włosy. Jest syntetycznym produktem chemicznym, który niszczy ich strukturę i usuwa naturalną melatoninę, zastępując ją sztucznym barwnikiem. Powoduje przesuszenie, zniszczenie i osłabienie struktury włosa. Jest także często przyczyną reakcji alergicznych podczas koloryzacji.

 

Aminofenol – stosowany w farbach pod postacią rezorcyny. Ma silne właściwości higroskopijne i utleniające. W koloryzacji stosowany właśnie jako silny chemiczny utleniacz, mający wzmocnić efekty koloryzacji. Jest substancją mocno szkodliwą dla skóry głowy. Odpowiada za silne reakcje alergiczne podczas koloryzacji oraz problemy skórne po zabiegu. Działa drażniąco na układ oddechowy i oczy. Jest również szkodliwy dla środowiska.

 

Parabeny – konserwanty służące do przedłużania terminu przydatności kosmetyków. Są substancjami silnie chemicznymi, przez co wywołują liczne reakcje alergiczne w postaci swędzenia, pokrzywki czy stanów zapalnych skóry. Uważa się, że parabeny mają szkodliwy wpływ na rozwój zarodka podczas koloryzacji u kobiet w ciąży i jakość pokarmu u matek karmiących. Wnikają przez skórę do organizmu, przez co mogą niekorzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

 

Hydrochinon – antyutleniacz służący do regulacji działania utleniacza w procesie koloryzacji trwałej. Jest substancją chemiczną powodującą podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. U osób z wrażliwą skórą głowy może doprowadzić do poważnego uszkodzenia tkanki skórnej i stanu zapalnego skóry. Jego działanie jest na tyle silne, że stosowany jest powszechnie jako odplamiacz i wybielacz do tkanin.

 

Parafenylenodiamina – powszechnie znana jako PPD. Jest często stosowanym w przypadku trwałej koloryzacji barwnikiem. Ma silne działanie chemiczne przez co jest używana nie tylko we fryzjerstwie, ale także w przemyśle jako barwnik do tkanin czy składnik farb drukarskich. Parafenylenodiamina jest silnym alergenem, który może powodować silne reakcje uczuleniowe z objawami duszności, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Ma szkodliwy wpływ na skórę głowy.

 

Emulgatory PEG – składniki pozwalające na połączenie substancji oleistych z wodnymi w jedną zwartą strukturę. Są bardzo często stosowane w produkcji kosmetyków. U osób ze zdrową skórą głowy PEG mogą wywołać uszkodzenia i rozpulchnienie jej struktury oraz reakcje uczuleniowe. Produkty z emulgatorami PEG nie są polecane dla alergików, kobiet w ciąży i matek karmiących.

 

Silikon – chemiczna substancja o oleistej konsystencji. Jest odpowiedzialna za efekt przyklapniętych i przetłuszczonych włosów. Z racji swojej oleistej formuły oblepia strukturę włosa, sprawiając, że staje się on pozornie zdrowszy i pełen blasku. W rzeczywistości jednak silikon uszczelnia włosy, przez co nie mogą one oddychać i przetłuszczają się. Jest on trudny do usunięcia z włosów, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie.

 

SLS – popularny składnik kosmetyków myjących. Odpowiada za pienienie się produktów. Ma szkodliwy wpływ na kondycję skóry oraz powoduje łupież, przesuszenie i podrażnienia. Przenika również przez skórę, przedostając się do krwioobiegu. Kumulowany w organizmie powoduje uszkodzenia układu nerwowego i odpornościowego. Wynikiem stosowania SLS mogą być także pokrzywki, wypryski i cysty ropne.

 

Kwas p-hydroksybenzoesowy – mocno konserwująca substancja chemiczna. Przedłuża termin ważności kosmetyku. Może powodować reakcje alergiczne w postaci swędzenia, pokrzywki czy ropnych wyprysków. Ma także negatywny wpływ na kondycję skóry głowy oraz strukturę włosa. Niepolecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących. W dużym stężeniu może działać toksycznie.

 

Tetrahydro-6-nitrochinoksalina – syntetyczna substancja chemiczna używana w farbach fryzjerskich. Dzięki silnym właściwościom jest także składnikiem farb i emulsji do ścian. Ma destruktywny wpływ na strukturę włosa i powoduje podrażnienia skóry.

 

Ftalan – pochodna kwasu ftalowego o silnych właściwościach chemicznych. Używany w farbach fryzjerskich oraz np. lakierach i farbach lakierniczych. Przenika przez skórę do organizmu i powoduje poważne zaburzenia gospodarki endokrynologicznej. Pośrednio odpowiada więc za rozwój niektórych chorób, np. cukrzycy. Jest również przyczyną powstawania zaskórników. Nieodpowiedni dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

 

Alkohol – ma destruktywny wpływ na kondycję włosów. Powoduje ich odwodnienie, przesuszenie i łamliwość. Wymieniany jest także jako jedna z głównych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Niekorzystnie wpływa również na skórę głowy i całego ciała. Ma właściwości silnie przesuszające i drażniące. Przyczynia się do rozdwajania końcówek włosów. Alkohol jest obecny np. w mieszankach rozjaśniających włosy.

 

Nikiel (<0,0001%) – substancja będąca obecnie na czarnej liście alergologów i kosmetologów. Badania pokazują, że 10 % kobiet jest uczulonych na nikiel stąd częste i silne reakcje alergiczne na kosmetyki zawierające choćby jego śladowe ilości. Substancja ta uważana jest za rakotwórczą i uczulającą. Nikiel stosowany jest przede wszystkim jako składnik farb o ciemnych odcieniach.

 

Aktualności

2015-06-16 | Nowa seria Biokap Anticaduta

Podejmij walkę z wypadaniem włosów. Wypróbuj produkty z serii Anticaduta.

2015-06-26 | Blog Biokap

Zapraszamy do lektury!

NOWOŚĆ

Nowości

Naturalne kosmetyki Biokap

Naturalne produkty Biokap.

Naturalne produkty Biokap.

Apteki

Mapa Aptek

Apteki

Dowiedz się, gdzie możesz kupić naturalne kosmetyki Biokap.

Mapa Aptek

Copyright © 2014 BIOKAP. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: www.jellinek.pl